مزوتراپی مو

مزوتراپی مو یکی از روش های درمانی برای ریزش مو در مردان و زنان می باشد، در این روش با تنظیم کردن فاکتور های رشد، ویتامین ها و پروتئین ها در پوست سر افرادی که مبتلا به ریزش مو هستند، درمان صورت می گیرد، در دنیای امروز مزوتراپی یکی از سریع ترین روش ها برای درمان ریزش موها می باشد و به ایجاد تعادل هورمونی و غلبه بر عوامل مختلف موثر بر ریزش مو کمک می کند، این روش برای اعمال نیاز به عمل ندارد و از جمله روش های غیر تهاجمی به شمار می رود، در روش مزوتراپی دارو های به طور مستقیم در محل ریشه‌ی مو تزریق می شوند.

مزوتراپی مو چیست

ـ مزوتراپی تزریق داروی خاص (مانند ویتامین، آنزیم یا هورمون)، در محل مورد نظر می باشد، از مزوتراپی، برای اهداف مختلفی استفاده می شود، به عنوان مثال: برای تقویت مو (چه بعد از کاشت مو، چه به طور معمولی) یا جوان سازی، کشش پوست یا از بین بردن چربی ها از مزوتراپی استفاده می شود، این روش، اول بار توسط دکتر مایکل پیستور در سال 1952 در فرانسه ابداع و مورد استفاده قرار گرفت، با استفاده از روش مزوتراپی مو مقادیر کافی از دارو ها و مواد تقویت کننده‌ ی رشد مو در محل ریشه‌ی مو تامین می شود. در هیچ روش درمانی دیگری نمی توان این گونه مواد مغذی را در محل و دقیقا به مقدار کافی به ریشه مو رساند ، نتایج حاصل از مزوتراپی برای مو بسیار سریع حاصل می شود و می توان به صورت اختصاصی برای هر فرد ترکیب دارویی خاصی بر اساس وضعیت عمومی و علت ریشه ای ریزش مو تزریق کرد.

مزوتراپی مو چگونه انجام می ‌شود

ـ مزوتراپی به طور کلی با دو روش قابل انجام می باشد: در روش اول، با سرنگی که سوزن بسیار نازک و کوتاهی دارد، تزریق در زیر پوست انجام می شود، در روش دیگر، از تفنگ مزوتراپی استفاده می شود، روش دستی مزوتراپی نسبت به روش گان، رایج تر می باشد، بنا بر این، مزوتراپی بدون سوزن انجام نمی شود. هم چنین، روش هایی که در آن، ماده مورد نظر در سطح پوست، مالیده شده و ماساژ داده می شود نیز مزوتراپی به حساب نمی آیند.

 انواع مواد مورد استفاده در مزوتراپی

موادی که در مزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند به صورت مایعی برای تزریق آماده می شوند، این مایع حاوی عصاره ‌ی گیاهان، ویتامین ها، پروتئین ها و هورمون ها می باشد، این مواد با توجه به نیاز های فردی ترکیب و آماده می شود، ویتامین های بیوتین، ویتامین B 5 و ویتامین C از جمله ویتامین های ضروری برای رشد مو هستند که در این ترکیب مورد استفاده قرار می گیرند.

ـ عصاره های متداول ترین گیاهان مصرفی در مزوتراپی می باشد، ویژگی عصاره‌ ی این گیاهان افزایش خون رسانی به ریشه‌ ی مو ها و جلوگیری از تخریب هورمونی واحد های مو است. علاوه بر این مواد، اسیدهای امینه سیستین، تائورین و متیونین نیز در محلول مزوتراپی مو استفاده می شود.

مزوتراپی مو برای چه افرادی مناسب می باشد

ـ تمام افرادی که دچار ریزش مو هستند و یا تار مو های نازکی دارند که نیازمند تقویت باشد می توانند از خدمات مزوتراپی مو بهره ببرند. افرادی که نسبت به درمان های هورمونی مانند ماینوکسیدیل حساسیت دارند و یا وقت و حوصله‌ی کافی برای استفاده‌ی روزانه محلول ها را ندارند از روش های جایگزینی مانند مزوتراپی برای مو، بهتر و سریع تر نتیجه می گیرند.

ـ یک روز قبل از مزوتراپی استفاده از محلول های ریزش مو را قطع کنید. پیش از مراجعه برای انجام مزوتراپی مو لازم است موها را با شامپوی مناسب شستشو دهید و پس از آن از هیچ گونه ماده ‌ی موضعی و حتی محلول های ضد ریزش مو اعم از گیاهی و شیمیایی استفاده نکنید.

مزایای مزوتراپی مو

ـ مزوتراپی برای مو ها سبب اصلاح و باز گردانی تعادل هورمونی در نواحی واحد مو، رساندن مواد مغذی به ریشه ‌ی مو ها و بهبود گردش خون می شود. مو ها نیز پیر می شوند و یکی از اثرات مهم مزوتراپی جوان سازی مو ها و ممانعت از پیر شدگی زودرس آن است.

 معایب مزوتراپی مو

مزوتراپی یکی از کم‌ خطر ترین خدمات زیبایی به شمار می رود، اما اگر این خدمات توسط فردی حرفه ای و متخصص انجام نشود می تواند کبودی، قرمزی، خارش، احساس درد در محل تزریق را در پی داشته باشد.

چند جلسه مزوتراپی برای مو لازم است

فولیکول های مو همواره به مواد مغذی نیاز دارند و برای درمان ریزش مو باید این نیاز را به طور پیوسته تأمین نمود، اگر مشکل ریزش مو با یک دوره انجام مزوتراپی درمان نگردد نیاز به تکرار آن وجود دارد، معمولا حداقل سالی یک یا دو بار انجام دوره های مزوتراپی برای مو تجویز می شود، باید گفت فواصل انجام این درمان بسته به وضعیت افراد مختلف، متفاوت خواهد بود و متخصصان متناسب با شرایط هر فرد، دفعات مورد نیاز را تعیین می کنند.

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

پس از مزوتراپی مو استحمام تا 24 ساعت ممنوع است و در طول دوره ‌ی مزوتراپی، نباید از رنگ و سایر مواد شیمیایی روی موها استفاده کرد. در صورت امکان در روز های بعد از تزریق روزانه چند دقیقه محل تزریق را با سر انگشتان ماساژ دهید.

انتظاراتی که از نتیجه مزوتراپی مو باید داشته باشیم

مزوتراپی برای مو روش کاملا بی خطر و ایمن است و به همین دلیل در سراسر دنیا از محبوبیت زیادی برخوردار شده است، برای انجام آن نیازی به استفاده از دارو های بیهوشی نیست و بدون ناراحتی خاصی انجام می شود، مزوتراپی، می تواند یکی از روش های درمانی کمکی برای آلوپسی آره آتا باشد، در این صورت، کورتون، به روش مزوتراپی، در محل مورد نظر تزریق می شود، انتظار می رود مو های آسیب دیده با این روش به سرعت درمان شوند و هم چنین از پیری زودرس مو ها نیز جلوگیری شود.روش مزوتراپی مو سبب تحریک رشد موها شده و مشکلات پوست سر از قبیل چربی زیاد و شوره را نیز درمان می کند.

آیا مزوتراپی تاثیر بر رشد مو در نواحی دیگر بدن نیز دارد ؟

مزوتراپی در واقع روشی است که در آن ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی در نقاطی از بدن تزریق می شود، گاهی این تزریق به منظور رشد بیشتر موها و گاهی با اهداف دیگر انجام خواهد شد. خدمات مزوتراپی گاهی برای رشد مو های سر و گاهی برای رشد موهای ابرو ارائه می شوند، با تقویت مو های ابرو به وسیله انجام مزوتراپی می توان ازکاشت ابرو صرف نظر کرد، آقایانی که تمایل به تقویت و پرپشت کردن ریش و سبیل دارند نیز می توانند از روش مزوتراپی بهره ببرند، توصیه می شود پیش از اقدام به کاشت ریش و سیبیل یک بار مزوتراپی را امتحان کنند.

نتایج درمان مزوتراپی چقدر طول می کشد ؟

ترکیباتی که برای مزوتراپی به منظور تزریق انتخاب می شوند در هر مرکزی متفاوت خواهند بود و مخصوص هر فردی تهیه می شوند، زمان حصول نتیجه از این روش درمانی به علل ریزش مو و این که تا چه میزان بیماری های زمینه ای در کنار مزوتراپی درمان شوند بستگی دارد، معمولا برای مشاهده‌ ی نتایج مزوتراپی برای مو، باید دو تا سه ماه صبور باشید تا زمخت شدن و تقویت مو ها را رویت کنید و پس از آن برای حفظ نتایج درمان طبق نظر متخصص می توانید مزوتراپی را تکرار نمایید.

مزوتراپی مو برای چه افرادی توصیه نمی شود

مزوتراپی مو برای چه افرادی توصیه نمی شود ؟

خانم های باردار، بیماران قلبی، افرادی که مبتلا به سرطان های پیشرفته هستند، افراد دارای سوابق آلرژی شدید، افرادی که داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند و افرادی که دیابت کنترل نشده دارند باید از انجام مزوتراپی برای موها پرهیز نمایند. انتخاب روش درمانی برای ریزش مو با شناخت علت ریشه ای ریزش انجام می گیرد، آن چه مشخص است، این است که روش مزوتراپی برای ریزش موی انروژنیک یا ارثی پاسخگو نیست و افرادی که دچار این عارضه هستند باید از روش کاشت مو ها استفاده کنند، اما می توانند در کنار آن از مزوتراپی نیز بهره ببرند.

مزایای مزوتراپی بعد از کاشت مو

مزوتراپی روش مناسبی برای تقویت ریشه‌ ی مو های کاشته شده است و متخصصان کاشت مو معمولا انجام چند جلسه مزوتراپی پس ازکاشت مو را توصیه می کنند، مزوتراپی سبب افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی و در نتیجه سبب تحریک رشد مو ها می شود. و پیشنهاد می شود حتما مزوتراپی را امتحان کنید، شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزو تراپی مو و کاشت مو و …

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *